Vid årsmötet kommer styrelsen att lämna förslag om att höja medlemsavgifterna något.
-
-
Skapad: 03 MAR 2012 19:28
De senaste åren har hyran för badhuset höjts. Kostnaden för att värma upp klubbstugan har också ökat. Det gör att vår ekonomi inte längre går ihop om vi inte får in extra inkomster i form av Matfestivalen.
Styrelsen tycker det är oroande om vi börjar räkna in inkomsterna från Matfestivalen i vår vanliga driftsbudget utan ser helst att klubbens fasta kostnader kan finansieras genom medlemsavgifter, intäkter från utbildningar, strandrensning och andra bidrag.
Dagens medlemsavgifter har legat stabila sedan fler år tillbaka. Vi föreslår därför en höjning av avgifterna enligt följande:
Avgift
|
Nuvarande
|
Förslag 2013
|
Medlemsavgift senior
|
400
|
500
|
Familjesenior
|
120
|
150
|
Junior
|
120
|
150
|
Familjeungdom
|
0
|
0
|
Båt- och kompressor
|
250
|
250
|
Nitrox
|
100
|
100
|
Den senaste förändringen av avgifterna gjorde 2009 i samband med att vi köpte nitrox-anläggningen. Då sänktes båt&kompressoravgiften från 350 till 250 kronor samtidigt som en nitroxavgift på 100 kronor infördes. En stor del av klubbens medlemmar har alltså fått en sänkt avgift de senaste åren.
Med nuvarande medlemsantal skulle höjningen av avgiften ge 9 000 kronor i ökade intäkter.